28 Ocak 2015 Çarşamba

SCRAPBOOK NASIL YAPILIR? MALZEMELER NEREDEN ALINIR, NE İŞE YARAR?


Merhabalar!
1 aya yakın bir süre önce bu scrapbook furyasının tekrar gündeme geldiğini ve bilgilendirmeyle ilgili bir yazı isteyip istemediğinizi sormuş ve olumlu yanıtlar almıştım. Bu yazıyı yazmamın asıl amacı, ürünleri ve bulunabilecekleri yerleri açıklamak. Türkiye'de craft-DIY ürünlerini bulmak Amerika'daki kadar kolay değil, bir Michael's yok mesela burada-yenilebilir altın taneleri bulmak iki saniyelik iş değil vs. O yüzden, bu yazıya Scrapbook fikirleri olarak değil, ürün fikirleri olarak bakarsanız daha yararlı olacaktır. Scrapbooking çok özel ve kişisel zevke dayalı bir hobi olduğu için fikirler de herkesin kendi zevkine göre değişecektir zaten.

ÖNEMLİ: Belirttiğim internet siteleriyle ya da markalarla/mağazalarla/marketlerle hiç bir şekilde sponsorluğum ya da ücretsiz ürün deneme anlaşmam yoktur. Hepsini kendim keşfedip kendi paramla aldım.

Öncelikle, bu iş için Polaroid kameranızın olması gerekmediğini, benim konseptimin dahilinde olduğunu ama kesinlikle zorunluluk olmadığını belirterek başlamak isterim. Benim Instax Mini pembe polaroidimin incelemesini ayrıca okumak isterseniz o da burada.
Başlangıç noktamız tabi ki bir scrapbook. Yani bu işi yapacağımız bir kitap/defter. İnternette scrapbook defterleri saçma fiyatlara satılıyor, ama temel olarak bildiğimiz defter. Sayfalarının kalın olmasına dikkat etmek dışında hiç bir ekstra özelliğe bakmanıza gerek yok. Benim defterim siyah kartonlu, ama siz yine düz beyaz ya da renkli sayfaları olanları da alabilirsiniz. Ben bunu D&R'dan almıştım.


Bu olayda amacımız hatıraları en tatlı, sevdiğimiz, renkli şekillerde bu defterde biriktirmek. Genellikle orjinal amacında üst üste, dağınık biçimde, çok uğraşılmamış görüntüde ama çok renkli ve tatlı ürünlerle bunu yapmak var. En ufak örneği vermek gerekirse, bir fotoğraf yapıştıracağınız zaman bantları düzgün bir şekilde kesmek yerine kopartmak ya da yamuk kesmek gibi-yukarıda benim bir sayfamdan görüyorsunuz mesela.
Tabi bantlarımızın mümkün olduğunca şirin, estetik ve özgün olmasını istiyoruz. O yüzden, washi tape denen bu renkleri bantları kullanıyoruz. Türkiye'de biraz pahalıya satılıyor, her şeyde olduğu gibi. D&R'da hem pahalıya hem de çeşitsizliğe mecbursunuz, o yüzden bunun için orayı tavsiye etmiyorum. Ben kendikilerimi ibeking isimli siteden aldım, Türkiye'den bir site. Google'a renkli bant satın al vs. gibi şeyler yazınca karşıma çıkmıştı. Gayet güzel ürünler var, ama işte her şeyi almak istemenize rağmen bir tane alıyorsunuz pahalı olduğu için.Fotoğraflarınızı renkli bir şekilde çerçevelemek isteyebilirsiniz, o zaman şu tarzda çerçeve etiketlerini kullanabilme imkanınız var. Bin çeşit ve rengi var, set halinde satılıyor ve oldukça cüzzi bir fiyata. Yer tabi ki Ebay. Satıcı belirtmiyorum çünkü hepsi aynı fiyata satıyor neredeyse Çin'den Hong Kong'dan vs. Arama kısmına photo frame sticker gibi şeyler yazarsanız çıkıyor.Scrapbook aktivitesinde önemli bir yeri olan bu kağıtları da ibeking'den almıştım. Renkli kaplama/süsleme kağıtlarının olduğu bir kitap bu, istediğiniz şekilde kesip üzerine bir şeyler yazıyorsunuz ve scrapbook'unuza yapıştırıyorsunuz.


Yazdığımız şeyleri ya da yapıştırdığımız hatıra içerikli nesneleri(biletler, fişler, bozuk paralar, aklınıza gelen ve yapıştırılabilecek her şey) süslemek istediğimizde de bu tarz renkli şeritleri kullanabilirsiniz. Bunu Ikea'dan almıştım ama çoğu yerde bulunabiliyor.


Aynı amaç için, çok ünlü olan bu Baker's Twine ipleri de alabilirsiniz. Tüm yabancı inspirational sayfalarda görmüşsünüzdür, farklı renkleri de var. Ben, yine şans eseri bulduğum funbou adlı siteden aldım, o da Türkiye sitesi.Bakers Twine iplerin olmazsa olmazı bu ufak karton etiketler. Üzerine istediğinizi yazıp Bakers Twinelarla bir şeye bağlayabiliyor ya da defterinize yapıştırabiliyorsunuz. Bunlar da aynı siteden bu arada.Instagram'a koyduğum günden beri neredeyse her gün nereden aldığımın sorulduğu ürün, Dymo Omega manuel etiket yapma makinası da scrapbookumuz için harika bir yardımcı, ayrıca evdeki organizerlarımız için de çok tatlı etiketler yazmamızı sağlıyor. Kabartma yapıyor olması ayrıca kalite katıyor ve fiyatı da performansa göre çok makul. Tabi içindeki bantın bitmesi durumunda kullanmanız için yedek bant kartuşları da almanızı öneririm. Ben üsttekileri Office1Store'un sitesinden buldum.


Tabi ki renkli kalemler olmazsa olmazımız, ve siyah ya da koyu renge yazıyorsanız metalik ve fosforlu olanları tercih etmeniz daha hoş olacaktır. Uniball Signo altın rengi ve fosforlu pembe kalemleri yine D&R'dan almıştım.
Kalem ya da etiket makinasıyla yazmak yetmiyorsa, alternatiflerimiz tükenmiyor ve karatahta boyalarından alıp tebeşirle yazabilir hale geliyoruz. Karatahta boyasının orjinali tabi ki siyah, yani karatahta adı üstünde, ama her rengi var. Ben tabi ki pembesini aldım. Fırçayla defterin herhangi bir kısmını ya da tüm sayfasını boyayıp üzerine tebeşirle istediğinizi yazabilirsiniz. Bu ürünü yanlış hatırlamıyorsam hobimarketim isimli internet sitesinden almıştım.
Karatahta boyasıyla yapabileceğiniz scrapbookingle sınırlı değil tabi; mason jarlarınızı da boyayıp yazı yazılabilir hale getirebilirsiniz. Bu arada, bu tebeşirlerin kalem versiyonları da var, tozsuz vs. Ama bence old-school tozlu tebeşirin yerini tutamaz.Sayfalarınıza magnet yapıştırmak isteyebilirsiniz ve bunun için de bu tarz bir ürüne ihtiyacınız olacak. Blok halinde satılan bu yapışkanlı magnet ruloları her yerde işinize yarayan ürünler-depot farlarınızın arkasına bile bunları kullanabilirsiniz. Yine funbou sitesinden bulup almıştım.


Son olarak, tabi ki sprey boyalar. Scrapbook'unuza stensil(şekilli şablon) yardımıyla istediğiniz şekilleri temiz bir şekilde boyayabilirsiniz. Bende üstteki pembe ve altın rengi var Art Deco markasının, ama her rengi mevcut. Hobimarketim'den aldım yine bunu da. Rengini görmeniz için klasik Ikea blogger fırça kabımı boyadım.

Evet, işte böyle. Gördüğünüz gibi çeşitlerin, yaratıcılığın sınırı yok. Ne isterseniz yapabilirsiniz aldıklarınızla. Ben sadece Türkiye'de bulabileceğiniz yerlere bir kaç örnek vermek istedim. Tekrar belirtiyorum: Bu sitelerin hiç biriyle sponsorluğum ve ya ücretsiz deneme ürünü alma bağım yoktur. Hepsini kendim arayıp buldum ve tabi ki kendi paramla aldım. 

Siz de scrapbook fikirlerinizi ve ürünlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim!

xx

4 yorum:

 1. Ellerine sağlık hepsi çok güzel ve yaratıcı =)

  YanıtlaSil
 2. Hepsi muthis , ifade bicimin de bir harika :)

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel bende gerekli malzemeleri alıp hemen yapıcam ve instagramda sizi etiketlerim bir mahsuru olmazsa tabiiii sevgiler :)))

  YanıtlaSil
 4. Benimde istediğim ürünler bu ama bulamıyorum bende bakicam o sitelere biriktirdiği parayla alırım belki:\\

  YanıtlaSil