27 Nisan 2015 Pazartesi

ERIN CONDREN 2015 LIFE PLANNER: Nedir? Ne İşe Yarar? Diğerlerinden Farkı Nedir? Fiyatı? Türkiye'ye Gönderimi? Stickerlar ve Satıcılar? Özetle Her Şey!


Günaydın!
Bugünkü yazı bloğun konseptinden farklı ve büyük ihtimalle blog tarihinin en uzun ve en renkli yazısı olacak çünkü çokça fotoğraf ve anlatım içereceğini ön görüyorum. İncelemesini yapacağım şey ise, Türkiye'den hiç kimsenin incelemesini yaptığını ya da aldığını görmediğim Erin Condren Life Planner olacak. Eğer siz EC Life Planner kullanan ve inceleme yazısını yazmış biriyseniz, lütfen uyarın ki bilgiyi düzeltmiş olayım.
Peşin olarak da belirteyim de sonradan karışıklık olmasın: Erin Condren firmasıyla hiç bir bağlantım yok, ve varlığımın bile farkında değiller. Bu kadar uzun uzadıya açıklayarak yazmamın yegane sebebi, Türkiye'de bilinmemesidir.Öncelikle, Erin Condren Life Planner nedir kısmıyla başlayalım.

Erin Condren Life Planner kısa tanımıyla kişiselleştirilebilir ve düzenlenebilir bir yıllık ajandadır. Böyle söyleyince çok yetersiz oluyor ama detaya birazdan gireceğim için bu kısmı hızlı geçiyorum.
Erin Condren girişimci bir kadın olarak organizasyon, düzen, plan, program ve estetik unsurlarını birleştiren bir ticari fikirle piyasaya giriyor ve bu markayı yaratıyor. Başka da bildiğim bir hayat hikayesi vs. yok.

Normal ajandalardan farkı ne?

Bu soru kilit soru aslında. Diğer ajandalardan bir sürü farkı var; bir kere ajanda demek oldukça yetersiz bir tanım. Normalde günlük işlerinizi listelediğiniz ya da önemli notlar aldığınız ajandanızın size sunmadığı kişiselleştirme olanağı ve görsel doyum Life Planner'da üst düzeyde mevcut. Kapağındaki dizaynın renk tonlarının kodlarından tutun da adınızı yazacağınız kısımdaki boyut farklılıklarına, içeriğindeki sayfa düzenlerinden eklenebilen evlilik, çocuk, okul, öğretmen planı vs. gibi parçalara kadar her şey sizin hazırlayıp kendinize özel bir hale getirdiğiniz şekilde gelişiyor. Yani, sizin ajandanızın hiç bir yeri dünya üzerindeki hiç bir insanın ajandasına benzemiyor, tamamen eşsiz. Beni vuran kısım budur.
Tabi ki bunun dışındaki en önemli farkı, EC plannerlar için dizayn edilen sticker ve süsleme aparatları. Erin Condren ünlendikçe onu tamamlayan ve estetik harikası haline getirip kişiselleştirmede çığır açan bir yan sektör de oluşmuş durumda ki bunlar Erin Condren'ın kendisiyle alakası olmayan, tamamen bağımsız satıcıların el işi yapımlarının oluşturduğu bir yan sektör.

İçeriği nedir? Sistem nasıl işliyor?

Sistem, her ayın haftalık olarak bölünmesi ve günlerin de sabah-gündüz-akşam şeklinde ayrılmasıyla oluşturuluyor ve ek olarak birazdan göreceğiniz bir sürü bölmeyle tüm planlamanızı yapıyorsunuz. İçeriği oldukça dolu ve renkli olduğu için bu kadar ünlü olmasının sebebinin ilk olarak görsellik olduğunu söylemek doğru olur diye düşünüyorum. Tek tek sayfaları incelediğimizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Fiyatı nedir?

Ehem. Bu kısım biraz sıkıntılı. ASLA BU PARAYI VERMEM diyeceğiniz bir fiyat olduğu için bunu en sona saklıyorum. Tüm içeriği ve estetiği gördükten sonra hala aynısını düşünüyor olabilirsiniz tabi, bu da bir ihtimal.

Türkiye'ye gönderimi var mı? Kargonun fiyatı nedir?

Evet. Kargonun fiyatını da en sonda toplam fiyat bilgisinde belirteceğim.

Artık başlayalım derim, buyurun.


İlk olarak kapak dizaynından başlayalım. Siparişinizi verirken bir sürü dizayn seçeneğinden birini seçip tamamen kendi istediğiniz renk ve dokuda kapak oluşturuyorsunuz ve sağ alt köşeye de isminizi, lakabınızı, ya da size özel gizli bir hitap şeklini yazdırıyorsunuz. Fontu ve şekli tamamen size kalmış. İsterseniz monogram da ekletebilirsiniz, yani ad-soyad baş harfinden oluşan bir amblem. Benim fotoğrafımda gördüğünüz kareli kısım bu kısımdır. Ben de bana özel bir hitap şeklini kapağa yazdırdığım için orayı gizli tutuyorum.
Kapak tamamen plastikle kaplanmış olan dizaynınızdan oluşuyor ve arkasında da dizaynın aynı şekilde devamı var. Oldukça kalın ve komforlu özetle.
Açtığınız gibi sizi inspirational quotes denilen, motive edici sözler karşılıyor. Ben şahsen bu motive edici özlü söz olayının pek hastası değilim, ama özel bir antipatim de yok. Renkli ve teşvik edici olduğu için beni pozitif bir moda sokmak için üzerine düşeni yapmış oluyor. Ama organizasyon ve plan işini hobi olarak çok seven çoğu insan bu motive edici sözlere ayrıca bir sempati besliyor ve Life Planner'ın ara sayfalarının hepsinde ve geçişlerde bu tarz sözleri ve dizaynları görebiliyorsunuz.


Daha sonraki sayfada genel görünüm olarak 2014 sonunu ve 2015'in tamamını görüyorsunuz. Dikkatinizi çekmiş olması muhtemeldir ki bu planner'ın bir diğer "imza" olayı da her aya farklı bir renk kombinasyonu vermiş olmaları. Aylara detaylı girdiğimizde de göreceksiniz zaten.


Demiştim ya geçişlerde sürekli bir motivational quote olayı var diye, ilk geçişte de böyle bir şey var mesela.

Ve sonraki sayfada Ocak ayına başlıyoruz.


Her aya başlarken öncelikle tüm ayın genel görünümünü içeren kutularla dolu bir takvimle ve üzerinde de yine inspirational quote'la karşılaşıyoruz. Ayın renklerini de buradan görmüş oluyor ve kalemlerimizi, yazılarımızı, stickerlarımızı o renk skalasından seçeceğimizi öğrenmiş oluyoruz. Ocak ayı gördüğünüz gibi turuncu ve mint yeşili.
Oldukça başarılı bulduğum bir diğer kısım da fotoğraflarda gördüğünüz gibi önceki ayın son günlerini de beraberinde taşıması. Yani o ay çarşamba günü başlıyor diye haftalık programınızı yarım bırakmamışlar ki çok ince ama gerekli bir detay.
Sol sütunda Weekly goals&notes kısmı var ki burası da o hafta ulaşmak istediğiniz başarılar (sözler, kurallar) ve notlardan oluşuyor. İstediğiniz gibi doldurabiliyorsunuz. Alt boşlukta da yemek listeniz, egzersizleriniz, günlük olarak yapılacaklarınıza ekler, ilham aldıklarınız gibi şeyleri yazmanız için çizgiler bulunuyor.
Aya başlanılan sayfada laminated diye tabir ettikleri, yine kapaktaki gibi plastikle ciltlenmiş şekilde ayın renkleriyle o ayın ismi yazıyor. Bir cümle içindeki kaç kere ay denebilir deneyinden sağ salim çıktım yalnız. Neyse.


Şubat ayının renkleri kırmızı ve açık pembe, çok büyük ihtimalle Sevgililer Günü sebebiyle böyle bir renk seçimine gidilmiş. Renkler her zaman açıktan koyuya ombre şeklinde gidiyor haftalar arasında, bu da farklı bir detay.
Bu arada farkettiğiniz üzere, ilk sayfadaki ay görünümünde özel günlerin altında minik minik notlar ve şekiller var. İşte Sevgililer Günü, noel vs. Ama genellikle Amerika'daki dini ve milli tatiller ve kültürel kutlama günleri işaretlendiği için pek bir anlam ifade etmiyor bizim konumumuzdaki kişiler için.
Mart ayının renkleri fıstık yeşili ve turkuaz. Bu renklere uyumlu davranmak zorunda değilsiniz tabi ki, ama süsleme ve not alışlarınızı bu tonlarda yaparsanız daha estetik bir uyum olacaktır.Nisan ayı, mor-lila-açık mavi ve koyu turkuazdan oluşuyor. Bence renk kombinasyonu en muhteşem olan aylardan biri.

Mayıs ayının dizaynında açık pembe-koyu pembe-açık mint ve koyu mint yeşilleri var. Harika değiller mi ya? Resmen insanın sürekli liste yapası, sticker yapıştırası, renkli renkli yazası geliyor.
Haziran'da açık kırmızı, koyu kırmızı, açık turkuaz ve koyu turkuaz kombini var. Yaz başlangıcı için iyi bir seçim, ama daha iyi olabilirdi.
Temmuz ayının renkleri açık kırmızı, koyu kırmızı, açık mor ve koyu mor. Pek sevdiğimi söyleyemeyeceğim.

Ağustos tam bir efsane. Yeşil ve sarı tonlarıyla buram buram kızgın yaz güneşi diye bağırıyor. Enfes.Eylülde hem yazdan kopmak istememe, hem de sonbaharı hissetmeye başlama durumu var gördüğünüz gibi; fıstık yeşili ve mor kombini.
Ekimde iyice sonbahar havasındayız, kült sonbahar renkleri kullanılmış, turuncu ve kahve tonları.

Kasımın renklerinde mint kullanılmasını biraz garip bulsam da iyi bir kombin olduğunu düşünüyorum.
Ve son olarak Aralık ayının renklerini görüyoruz; maviler ve yeşiller.
Aylar tamamlandıktan sonra hemen notlar kısmı başlıyor. Bu kısımda öncelikle çizgili sayfalar var ve hepsinin köşesinde aylarda kullanılan renklerde ufak yıldızımsı işaretler bulunuyor.


Sonrasında, not almanız için tamamen boş olan kağıtların olduğu kısım geliyor yalnız kağıtların üst kısmı harika renklerle süslenmiş çizimlerle dolu. Gerçekten inanılmaz kaliteliler. Kullanmaya nasıl kıyarım bilmiyorum.


Notlardan sonra 2016 ve 2017 yılının genel görünümlü takvimleri yer alıyor. Yine ayların renkleri es geçilmemiş.


Ve işte işin en civcivli kısmına geliyoruz; stickerlar. Erin Conder Life Planner beraberinde bir sayfa dolusu renkli birthday stickerı, bir sayfa dolusu karışık renkli sticker (doktor randevusu, sinema, spor, tatil, izin vs), ve iki sayfa dolusu renkli boş sticker ile beraber geliyor. Hepsi milimetrik olarak sabah-gündüz-gece kutularına uyacak ölçüde ve boyutta. Peki bu ajandanın sticker çılgınlığındaki rolü bundan mı ibaret? Kesinlikle hayır.

Yan ticaret kolu dediğim kısım işte burası. Tamamen bağımsız olan ve şirket olmayan tekil kişiler el işi daha doğrusu şahsi makinaları ve emekleriyle life plannerlar için stickerlar yapıp satıyorlar (böyle anlatınca sanki paraları yokmuş da onun için yapıyorlarmış gibi oldu, hiç de öyle değil, gayet parası pulu olan insanlar çoğu. Zaten fiyatlarından anlıyorsunuz öyle iki kuruş için değil de baya baya para kazanmak için sattıklarını). Etsy'de milyonlarca çeşidi bulunabilen bu stickerlarda aklınıza gelebilecek her şeyin ikon halinde sticker'ı mevcut. Örnek vermek gerekirse;

*ScribblePrintsCo

Sadece ilk alışveriş yaptığım kişinin rastgele bir kaç sticker setini birleştirdim, her tür ve çeşitte işler var ve aşırı tatlılar. Stationary deniyor bu tarz olaylara, bizim kırtasiye dediğimiz şeyden biraz farklı. Aratırken stationary diye de aratabilirsiniz, tabi EC için özel olarak aratın.

Alışverişi nereden yapmak fiyat olarak daha uygun?

Stickerlar için buraya bir liste yapmaya karar verdim. Aslında emin olamadım bu konudan, çünkü bu insanların benden haberleri bile yok ve ben onların bir nevi reklamını yapmış olacağım. Ama benim derdim en ucuz kargo ücreti olan insanları sıralamak. Zira son 20 gündür tüm Etsy'deki EC sticker yapan kişileri tavaf ettim, artık elemediğim insan kalmadı gibi. Tek tek Türkiye'ye kargo gönderim ücretlerine baktım ve mecburi elemeleri yaptım.

Ortalama kargo ücreti 9-10 dolar. Şaka gibi. O yüzden 4 dolar ve aşağısı kargo ücreti yeme de yanında yat kategorisinde. 5-6 doları da dizaynını çok sevdiğiniz satıcılardan değerse alabilirsiniz bana kalırsa. Benim sipariş verdiğim satıcılar ve direkt olarak neleri sipariş verdiğimi görebilmeniz için fatura sayfasının görüntüsünü alıyorum. Aklınızda bulunsun, daha 10 gün önce vs. vermişimdir en erken, o yüzden daha hiç biri elimde değil. Ama sorun olacağını sanmıyorum, önemli olan shipping cost'u en düşük ama kaliteli satıcıları bulmaktı. Gördüğünüz fiyatlar kargo dahil fiyatlardır.

Üst köşede satıcının ismini ve sağ üst köşede de toplam fiyatları görebilirsiniz. Genel olarak stickerların adet fiyatı 4-5 dolar oluyor. 3 tane bile alsanız minimum 20 dolar ödemeniz gerekiyor shippingle beraber. Ama gerçekten en ince ayrıntısına kadar düşünüp her plan için bir sticker çeşidi çıkarmışlar, doğruya doğru.

Sticker kısmından sonra iki taraflı cebi olan bir karton karşınıza çıkıyor. İçerisinde forget me not isminde ince bir defter var. Bu defter yıla bağlı olmaksızın istediğiniz zaman kullanılabildiği için doğum günü, yıldönümü, özel gün vs. gibi notlarınızı bir kere almanız yeterli oluyor. Önümüzdeki 10 yıl boyunca kullanabilirsiniz yani.Son olarak, defterin tellerine geçirilmiş, oldukça kalın ve sağlam bir kilitli dosya var. İlk siparişinizin hatrına bir sürü sticker dolduruyorlar içine. Ayrıca 6 tane de sizin dizaynınızın ve adınızın yazdığı özel sticker da bu yığınla beraber geliyor.

Benim planner'ım daha 4 gün önce geldiği için boş. Yeni başladım dekorlara yani. O yüzden, gözünüzde canlanması için internetten rastgele seçtiğim dolu planner fotoğraflarından birkaç tanesini göstereceğim. Bunu yapmamın sebebi, nasıl bir çılgınlık olduğunu anlatabilmek.

The images below have been taken from Google Images by searching "My Erin Condren". I have no intention of using them as if they were my own photos. The owners could be seen by searching further.Ve Youtube milyoneri evimizin kızı sevgili Elle Fowler'ın da yakın zamanda kendi Erin Condren Life Planner'ını gösteren bir videosu var, şu şekilde;Tabi tüm bunları almaya ihtiyaç duymanız ve istemeniz için ana malzeme olan planner'ı almalısınız. Yazının başında bahsettiğim gibi fiyatı buraya kaydırdım çünkü önce olayı görüp, ilginiz dahilindeyse fiyatı görmenizi istedim.

Bayılmamak için bir yere oturun.... :)

Erin Condren Life Planner'ın normal fiyatı (yani yılın başındaki, ocak-şubat ayında almaya kalkarsanız ödeyeceğiniz miktar) 50 Dolar. Türkiye'ye gönderimi de 20 dolar (!!!!). 70 dolar olduğunu ve doların neredeyse 3 olma sınırına yaklaştığını göz önünde bulundurursak ajandanın kendisi 200 lira civarına denk geliyor.

Tabi yılın bir kaç ayı geçince fiyat düşüyor ve ben bunu takip edip beklediğim için 30 dolar + 20 dolar shippingle 50 dolara aldım. Ayrıca kod vs. için birilerini aramanıza gerek yok,  ilk alışverişiniz için bir kod gönderiyorlar herkese ve 10 dolar indirim alıyorsunuz.

Özetle, ben EC Life Planner'ı 40 dolara aldım 70 dolara almaktansa.

Üzerinde adım yazan, her noktası benim tarafımdan özel olarak kişiselleştirilmiş rengarenk bir yıllık ajanda için benim gözden çıkarmaya kıyabildiğim (zor da olsa) bir miktar. Tabi, sadece organizasyon, düzen, plan, liste, estetik, stationary işleri hobi ve ilgi alanınız ise bu tarz bir yatırım yapıp kendinize bir hediye vermiş olabilirsiniz. Yoksa bu işlerle alakanız yoksa, "Siz deilirmişsiniz." dediğinizi duyar gibiyim.

Para konusundaki tartışmaya girmenin gereksizliğinin farkındasınızdır zaten, bu tamamen hobiye yapılan bir yatırım ve kendini mutlu etme şeklidir. Benim amacım en uygun fiyatlara tüm ana ve yan malzemeleri nasıl alabileceğinize dair bir yol gösterebilmekti. Eğer almayı düşünüyorsanız ya da hali hazırda sahibiyseniz, lütfen yorum bırakmaktan ve fotoğraflarınızı paylaşmaktan çekinmeyin. :)

Uzun araştırmalarımın içinde diğer muadilleriyle, yani aynı konseptteki kişiselleştirilebilir olanlarla kıyas yazılarını okumak da vardı. Plum Planner, Filofax, KK Planner gibi aynı kulvarda devam eden ve biraz daha uygun alternatifleri var. Bu konu ayrı bir yazı olacaktır, o yüzden şimdilik detaya girmiyorum.

Bu upuzuuuuuun yazıyı okuduysanız ve eğlendiyseniz ne mutlu bana.

Sevgiler

xx
9 yorum:

 1. güle güle kullanın gerçekten çok güzel ama fiatıda el yakan cinsten

  YanıtlaSil
 2. Çok eğlenceli bir ajandaymış! Neler yapıyolar ya :) Ama fiyatı da fenaymış be :))) Neyse sen güle güle kullan. Ben yine masaüstü ajandamla devam ederim...

  YanıtlaSil
 3. açıkçası yakın zamanda hediye ajanda alacaktık. güzel bir ajanda için 100 liradan başlayan fiyatlar istediler. bu derece kişisel özel bir ürün için çok uygun bir fiyat. sanırım bende alacağım

  YanıtlaSil
 4. Planner siparişten ne kadar süre sonra elinize ulaştı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ancak cevap yaziyorum kusura bakmayin, 15 gun ya da 16, gayet hzlydi acikcasi

   Sil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,adres kısmına tam olarak nasıl giriş yaptınız, bende almayı düşünüyorum da :)

  YanıtlaSil
 7. Türkiye'de hiç planner satan bir yer var mı bildiğin? Ben araştırdım ama sadece sıkıcı ajandalar satıyorlar. Bilgilendirirsen çok sevinirim :)

  YanıtlaSil
 8. gerçekten çok güzelmiş. Ama bence indirimli fiyatı bile çok pahalı.. 120 tl nasıl verilir bir planner a kafam almıyor :(

  YanıtlaSil