28 Şubat 2012 Salı

Başkasına Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Her zaman kendi makyajımızdan bahsediyoruz, nasıl yapalım ne kullanalım diye fikir beyan ediyoruz ancak gerek profesyonel olarak gerek de şahsi durumlarda başkalarına makyaj yapmamız gerekiyor. Bu, kendimize yapar gibi yapamayacağımız bir tür olduğu için özellikle dikkat etmemiz gereken durumlar var.

1- Hijyen

Her gün kendi makyajımızı yaparken kendi malzemelerimizi kullandığımız için, maskara fırçamızı, kirpik kıvırıcımızı, göz ve kaş fırçalarımızı tek kullanımlık almamıza gerek olmuyor ancak başka birine makyaj yapıyorsak, hijyene üst düzeyde önem vermeliyiz.

Fırçalarımızı, önce fırça temizleyiciyle temizleyip sonra saf alkolle dezenfekte etmemiz en önemlisi. Alkolü, sprey şeklindeki çıkışı olan bir şişeye koyup temizleme işleminden sonra fırçanın üstüne püskürtüyoruz.

Maskara kullanırkense, tek kullanımlık maska fırçalarını "her tüpe geri sokuşta" değiştiriyoruz. Yani, bir insana rimel sürerken 3-4 tek kullanımlık fırça değiştirmek gerekiyor, yoksa bakteriler tüpün içine geri girer.

Kirpik kıvırıcı için de aynısı geçerli. Demir olduğu için kaynar suda 2-3 dakika beklettikten sonra, yine alkol spreyiyle dezenfekte edip kullanabiliriz.

Rujları, mutlak suretle fırçayla uyguluyoruz ve yine, her ruja değdirişte farklı bir tek kullanımlık fırça kullanıyoruz. Tek kullanımlık fırça istemezseniz, profesyonel fırçanızı ruja her değdirişte alkolle dezenfekte etmelisiniz. Ayrıca tüm işlem bittikten sonra rujun direk üstüne alkol spreyini sıkmalı ve kuruması için bekletmelisiniz.

Fondöteni ellerinizle uygulayacaksanız, mutlaka el dezenfektanıyla ellerinizi 2-3 kere temizlemelisiniz. Daha sonra havluyla kurutmamalı, doğal olarak havayla kurumasını beklemelisiniz.

2- Karşınızdakinin yüz hatlarını tahlil edip makyaj planını oluşturmak

Makyaja başlamadan önce, makyajı yapacağınız kişinin yüz hatlarını ve belirgin özelliklerini not etmelisiniz. Daha sonra oturup ciddi bir şekilde bunların üzerinden makyajı kurgulamalısınız. Her şeyden önemlisi. makyaj saatinden ve gününden önce, cilt rengi-cilt kusurları-özel durumlar şeklindeki bilgileri alıp bunlara göre önlem ve malzemeler bulundurmalısınız. Mesela,cildinde kızarıklıklar olan bir insan için önceden kızarıklık giderici dermatolojik ürün satın almanız gerekecektir. Keza sivilceli bir ciltse, kapatıcınızı ve fondöteninizi daha dikkatli seçmeniz yerinde olacaktır.

3- İsteklerle olması gerekenleri birleştirmek

Karşınızdaki insan, size taleplerini sunacaktır. Ancak, bu talepler her zaman karşılanabilir değildir. Yani, yüz şekli ya da gözleri ya da ten rengi istediği makyaja uymaya bir insana, sırf o istiyor diye, bunu yapmamalısınız. Oturup en yakın ve "doğru" alternatifleri seçmeniz hem onu mutlu edecek hem de sizin bilgilerinizle çelişmeyecektir. Esmer biri sizden sarı far istediğinde, bronzu önermeniz gibi. Ya da beyaz tenli biri, solaryum bronzluğu istediğinde bundan "direk" vazgeçirmeniz gibi.

4- Sonuçtan memnun kalınan andaki mutluluk

Bu kısımda da kutlamalar, öpüşmeler, sarılmalar, teşekkür ve tebrikleri kabul etmeler var.

xx 


2 yorum:

  1. şu kirpik kıvırıcı nasıl kullanılıyor, bir de onu anlatır mısın?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Onu sözel olarak anlatmam pek mümkün değil, Youtube'dan video izlemeyi deneyebilirsiniz.

      Sil