27 Nisan 2012 Cuma

Mini Mac Alışverişi

Tabi ki yine ben, yine bir Mac mağazı ve yine bir alışveriş. Kendime biten Studio Fix pudramı ve uzun zamandır istediğim Cork farı aldım. Here they are:
Flaşsız

Flaşlı

Ayrıca güzel şeyler oluyor; kesinleşirse ilan-ı güruh edilir. xx

23 Nisan 2012 Pazartesi

Bronzer Sorunu, Çözümü ve Fikri Münakaşalar

*Görseller bana ait değildir*

Selamlar olsun sevgili takipçilerim, saygı da bizden.

Beni bilenleriniz biliyor ki; bronzer benim için "IYK HAYIR YAPMA BUNU!" ürünüdür. Yurdumda bronzer kullanan 10 kadından 9.78'inin berbat kullanıp adeta 2000'li yılların yanlışlarının tanımını yaparcasına ortada dolaşması bundaki temel etken olsa da; bu coğrafyayla sınırlı olmayan bir retorik hatası var konseptin genelinde. Tabi şimdi Nisan; iki güneş çıkınca hemen kendini bronzer'a boğanlarla aynı ortamda bulununca çok geç olmadan, insanlar bu intihar eşdeğerlerine bulaşmadan yazayım istedim. Ha bir de, yine başlamışsınız ey yurdum kadını o gözlerin altına beyazları sürmeye. Sabır-selamet-meditasyon üçgeni ohmmm...

Şimdi sakince elimizdeki bronzer'ı yüzümüze boca etmeyi bırakıp derin nefes alıyoruz; mor çakramızı açmak burada işe yarayacaktır zira zihindeki çakra mordur-ki bu da makyaj yaparken akıllı davranmak zorunda olduğumuz gerçeğine Alka Seltzer etkisi yapacaktır.

Öncelikle bronzer "neden" kullanılır sorusunun cevabını aramakla başlayalım; sonra nasıl kısmına geçeriz. Bronzer; "hali hazırda belli ölçüde güneş ışığına maruz kalmış" tenin o kısımlarını koyultmak için kullanılır. Bu cümleden çıkaracağımız sonuç cümlesi de şu olacaktır ki mühimdir; bronzer bembeyaz teni koyultmakta kullanılmaz; kullanılamaz. Hele hele bütün yüze asla sürülemez. -Bakın bu kısımda derin nefes alıp kendime kahve yapmaya gittim, hani ola ki bu konudaki tüm fikirlerimi söylemeye kalkarım diye.-

Şimdi bembeyaz teni koyultmakta kullanılamaz dedim diye esmerler kendinden geçip kafalarını bronzer'ın içine sokmasınlar, siz de yapmamalısınız o tarz "tüm yüze çikolata sosu kıvamında çamur etkisi" kullanımını.

Nasıl yapmamız gerektiğini "3 kuralı" ile açıklamaya çalışayım. Çalışayım diyorum çünkü bronzer konusu şu makyaj alanındaki en sakat konulardan biridir ve bana sorarsanız delilercesine fikir sahibi değilseniz çok da bulaşmamanız gerekendir. Neyse şuan yapmak isteyecek olan takipçilerime yardım etmek istiyorum ve 3 kuralını anlatıyorum.

Fotoğrafta gördüğünüz gibi; önce şakaklardan başlıyoruz. Daha sonra fırçayı kaldırmadan elmacık kemiklerine iniyoruz ve en son yine fırçayı kaldırmadan çene altına geliyoruz. Aynı işlemi çene altından başlayarak yukarı doğru tekrarlıyoruz.

Maksat; yüzün yüksek ve kemikli noktalarına ulaşmak; çünkü güneş o noktalara vurur. Bunun dışında çok hafif bir şekilde burun üstüne de sürmekte fayda var. Boynu unutmuyoruz tabi. Yani alında ve ya çenede ya da tüm yanaklarda bronzer kullanılmadı. Meram odur ki; lütfen bronzer kullanırken az ve öz olun.

Bir de renk seçimi konusu var tabi. Çok beyaz tenlilerde her türlü bronzer turuncuya kaçacaktır o yüzden mümkün mertebe soğuk/mavi alt tonlu bronzerları seçmeye çalışın. Esmerler her türlü bronzer'ı kullanabilir ama yine söylüyorum her şekilde kullanamaz. Yani kullanır tabi; cilt sizin yüz sizin gidin gidebildiğiniz yere kadar. Tamam, sustum.

Son olarak 2-3 bronzer tavsiyesinde bulunayım ve sinirsiz bir şekilde bu postu bitirelim.

Soleil Tan De Chanel:

 Laura Mercier Bronzing Powder

Nars Laguna

YSL Terre Saharienne

Bu postun daha agresif ve hadsiz versiyonunu okumak isteyenler geçen sene bu zamanlarda yazdığım "Makyaj Katliamları" serisine göz atabilirler.
Baki ve çok derinden selamlarla.
xx

14 Nisan 2012 Cumartesi

Mac Hey Sailor Koleksiyonu


Mac uzun zamandır çıkardığı koleksiyonlarda packaging değişikliği yapmıyordu ve benim canım buna baya sıkkındı açıkçası, değişiklik istiyordum bariz bir şekilde. Bunu Temptalia'nın sitesinde de yazmıştım hatta, neden Mac artık koleksiyonlarda ürün kaplarını değiştirmiyor diye, sitemim büyüktü anlayacağınız. Mac sesimi duydu sanırım, ve en sevdiğim konseptlerden biri(çekimlerde de çok kullandığım) sailor konseptini 2012 yazına taşımaya karar verdi. Şuanlık sadece resmi fotoğraflar var elde, bilgi geldikçe paylaşacağım. Favorim olanla başlıyorum fotoğraflara, kalanlar da tüm koleksiyon şu tarihteki bilgilere göre.

10 Nisan 2012 Salı

Son Zamanlarda Her Gün Kullandıklarım


İmza makyajı postumu okuyanlar bilir; insanların kendisini ifade eden belli bir çizgideki makyajları olması gerektiğine inanıyorum. Benim imza makyajım tabi ki kuyruklu eyeliner-koyu ruj ikilisi üzerinden dönüyor. Beni eyeliner'sız görmeniz pek mümkün değil, eğer 7/24 benimle değilseniz. Tabi buna eklenenler, değişenler vs oluyor ama bu ikisi(eyeliner ve koyu ruj) hiç değişmeyenler. Son zamanlarda eklenen/değişen yan ürünlerle beraber şu sıralardaki günlük makyajımı şunlar oluşturuyor:

 Önce tüm yüzüme Nars Sheer Glow/Mont Blanc'ı fondöten fırçamla sürüyorum.
Daha sonra, renk sorunu olan yerlere Mac Studio Finish NW20'yi abartmadan sürüyorum çünkü oldukça yoğun. Göz altına kapatıcı süren biri değilim, o yüzden az miktarda işimi görüyor.

Sonra, tüm fondöten işlemini Mac Studio Fixle sabitliyorum.
Gözlere geçince, tabi ki baz olarak Mac Painterly Paint Pot'u tüm göz kapağıma sürüyorum.
Sonsuza kadar kullanacağım tek ürün olan Lancome Artliner'la önce ince bir çizgi yapıp daha sonra kuyrukla kalınlaştırıyorum.
Crease denen kısma(göz kapağının hemen üstü) hafifçe Mac Satin Taupe'u sürüp gölgelendirme yapıyorum. Eyeliner'ın en dip kısmına, yani kirpik dibine de fırçayla hafifçe Mac Carbon sürüyorum ki olabildiğinin en siyahı olsun.
Mac Carbon(blended), Mac Satin Taupe(unblended)/daylight-no flash
Gözler için son adım olarak 2 kat Lancome Hypnose Drama tabi ki.
Yanaklara şakaktan koyu başlayarak hafifleyen Mac Breath of Plum sürüp bırakıyorum, highlight'la ve konturla sabahın 8'inde uğraşmıyorum.
Dudaklar için önce SPF 20'si olduğu için çok sevdiğim Neutrogena nemlendiriciyi sürüyorum.
Son olarak da dünyanın en gerçek pembesi olduğuna inandığım Mac Quick Sizzle'ı dudak fırçasıyla sürüyorum ki kullandığım tüm fırçalar da şu şekilde;
Carbon için kullandığım fırça, Quick Sizzle için kullandığım fırça, Sheer Glow için kullandığım fırça, Satin Taupe için kullandığım fırça.

Bu da bu aralar her gün yaptığım makyajın adım adım anlatılışıdır. Yeni takipçilere tekrar baki selamlar. xx